Płyta MDF w kuchni

Płyta MDF to bardziej przystępny cenowo, ale wytrzymały materiał wykorzystywany często zarówno w branży budowlanej, wykończeniowej, jak i meblarskiej. Płyta MDF jest rodzajem drewna konstrukcyjnego znanym jako płyta pilśniowa średniej gęstości (skrót z jęz. angielskiego: Medium-Density Fibreboard). Składa się z cienkich płyt wykonanych z włókien drzewnych, żywicy i wosku.

Płyta MDF jest postrzegana jako nieco lepsza niż sklejka. Ma bowiem większą gęstość, jest mocniejsza i bardziej od niej wytrzymała. Płyta MDF jest obecnie niezwykle popularnym materiałem wykorzystywanym między innymi do produkcji szafek kuchennych. Wiele firm kuchennych sprzedaje gotowe szafki z płyty MDF.

Istnieją różne rodzaje płyt MDF. Między sobą różnią się przede wszystkim gęstością, rozmiarem, użytym klejem, stopniem odporności na wilgoć, gatunkiem drewna i grubością. Okazuje się bowiem, że im grubsza i gęstsza jest płyta MDF, tym jest niestety droższa. W naszych domach płyta MDF jest stosowane głównie do produkcji drzwi szafek.

W wielu kuchennych szafkach wykonanych z litego drewna stosuje się na przykład drzwi z płyty MDF. Dlaczego? Ponieważ płyta MDF nie wypacza się i nie pęka. Podobnie jak drewno naturalne rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności, ale nie ulega wypaczeniu. Płyta MDF ze względu na swoją strukturę porusza się jako całość, dlatego przy wahaniach wilgotności i temperatury nie trzeba martwić się, że drzwiczki szafek ulegną jakiemukolwiek uszkodzeniu.

Płyta MDF składa się z drobnych cząsteczek, nie posiada usłojenia. Przydaje się to podczas malowania drzwiczek szafek, ponieważ uzyskuje się znacznie gładsze i jednolite wykończenie. Płyta MDF idealnie nadaje się do tego, aby zmodyfikować i dostosować ją do indywidualnych potrzeb.

Płyta MDF jest dostępna na rynku w większych rozmiarach niż lite drewno. Jest ona zwykle tańsza niż lite drewno, a wciąż tak samo wytrzymała i będzie dobrze służyć, jeśli będzie odpowiednio konserwowana. Płyta MDF jest najczęściej używana w szafkach kuchennych. Jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Może Ci się również spodoba