Zrób to sama – gorset

Od kilku lat możemy zaobserwować rosnącą modę na noszenie gorsetów. Nie kojarzą się już one wyłącznie z erotyką lecz stanowią niebanalny element damskiej garderoby. Możemy je nosić w charakterze bielizny ale również jako część stylizacji balowej lub imprezowej. Dobrze dobrany i wymodelowany gorset nie jest uciążliwy a jego noszenie nie stanowi żadnej trudności. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i wzorów gorsetów jak również liczne wersje kolorystyczne, które świetnie wzbogacą każdą stylizację. Dostępne są również gorsety modelujące sylwetkę i wyszczuplające. Gorset możemy kupić w każdym dobrym sklepie z bielizną ale również uszyć samodzielnie. To z pewnością interesująca opcja dla wszystkich osób, które lubią szyć. Jak zaprojektować wygodny gorset tak aby służył nam na długo? I o czym warto pamiętać?

Skąd wziąć wykrój

Do samodzielnego wykonania gorsetu niezbędny będzie wykrój. Sporo tego typu projektów możemy znaleźć w Internecie za darmo. Wykroje wraz z wzorami a często także przydatnymi samouczkami jak wykonać gorset znajdziemy też w niektórych numerach czasopism poświęconych szyciu takich jak “Burda”. To gotowe inspiracje, z których może skorzystać każdy. Gotowe wykroje można również kupić na stronach internetowych specjalizujących się w tego typu projektach, najczęściej są to strony zagraniczne. Wybiera się tam preferowany rozmiar, do wykroju często jest także dołączona instrukcja. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast konieczność odpowiedniego przeskalowania wykroju i wprowadzenia ewentualnych przeróbek aby dopasować go do swoich własnych potrzeb.
Osoby nieco bardziej doświadczone w szyciu i projektowaniu mogą zaprojektować wykrój zupełnie samodzielnie. To interesujące rozwiązanie ponieważ dopasowujemy projekt do indywidualnych wymiarów naszej sylwetki. Jest to jednak sposób bardzo czasochłonny i wymagający wielu przymiarek i obliczeń. W Internecie znajdziemy wiele stron poświęconych projektowaniu gorsetów, dostępne są także książki o tej tematyce. Są to jednak materiały w języku angielskim.

Niezbędne pomiary

Samodzielne zaprojektowanie i uszycie gorsetu nie należy do najłatwiejszych jednak przy odrobinie umiejętności jest możliwe. W tym celu niezbędne będzie jednak określenie rozmiaru i przeprowadzenie pewnych pomiarów – obwodu klatki piersiowej, talii i bioder. Warto wiedzieć, w jaki sposób zrobić to dobrze.
Obwód klatki piersiowej zmierzysz za pomocą taśmy centymetrowej – zmierz najszerszą część klatki piersiowej gdy jesteś w samym staniku.
Obwód talii określisz mierząc obwód najwęższego miejsca tułowia. Zwykle też dla potrzeby wykonania dopasowanego gorsetu obwód ten zmniejsza się o 10 centymetrów.
Obwód bioder natomiast zmierzysz biorąc pod uwagę najszerszą ich część.

Może Ci się również spodoba