Czas wolny dla rodziców po narodzinach dziecka. Czy coś takiego istnieje?

Narodziny dziecka przewracają życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Trzeba przyzwyczaić się do nieprzespanych nocy, wczesnego wstawania i bycia w gotowości w każdej chwili, aby zająć się maluchem, który postanowi się obudzić z drzemki. To sprawia, że mama i tata nie mają zbyt wiele czasu dla siebie. Jednak warto zadbać o to, aby podzielić się obowiązkami. To da chwilę wytchnienia obojgu partnerom i sprawi, że opieka nad potomkiem nie będzie tak wyczerpująca.

Każda młoda mama cierpi na chroniczny brak czasu.

Na samym początku, kiedy dziecko się urodzi jest w dużym stopniu zależne od mamy, dlatego to właśnie ona zostaje w domu, a drugi rodzic idzie do pracy. Kobieta nie dość, że wstaje kilka razy w nocy, aby nakarmić maluszka to w dzień musi jeszcze się nim zająć, ugotować obiad, posprzątać. To powoduje, że młoda mama zupełnie nie ma czasu dla siebie. Niestety przeciążenie organizmu może dać się we znaki i spowodować spadek odporności, a także zmiany nastroju. Poza tym jeśli świeżo upieczeni rodzice nie mają nawet chwili dla swojego związku, aby porozmawiać, przytulić się i okazać sobie czułość to też może doprowadzić do oddalenia się partnerów do siebie. Dlatego warto zadbać o prawidłową organizację pracy w domu i podział obowiązków. Ponadto od czasu do czasu można wynająć nianię, która zostanie z maluszkiem w domu, kiedy rodzice pójdą do kina, albo restauracji.

Warto zainwestować w sprzęty, które ułatwią życie i przyspieszą wykonywanie niektórych obowiązków domowych.

Na przykład można zakupić odkurzacz, który będzie sam zbierał nieczystości z podłogi o konkretnych porach. Zwykle takie urządzenia są ciche, więc nie powinny obudzić dziecka, a mama zaoszczędzi co najmniej pół godziny na sprzątaniu podłóg. Innym wartościowym sprzętem jest robot kuchenny. Przy maluszku, który zaczyna jeść nieco więcej niż tylko mleko mamy trzeba robić dużo soków i przecierów z warzyw oraz owoców, więc bez miksera czy blendera z różnymi ostrzami byłoby to zbyt czasochłonne i uciążliwe. Odpowiedź na pytanie jak znaleźć czas przy małym dziecku jest prosta, albowiem wystarczy, że tata będzie brał udział w życiu rodziny i odciąży młodą mamę wieczorami przy opiece nad maluchem. Oprócz tego kupno kilku udogodnień w postaci sprzętu agd i rtv i od razu pozostaje więcej czasu na odpoczynek oraz zadbanie o swoje potrzeby.

 

Może Ci się również spodoba