Wysłodki dla koni – co to jest i jakie ma zalety
W żywieniu konia, warto uwzględniać jego zapotrzebowanie na minerały i witaminy, szczególnie ważne jest to w okresie zimowym. Najlepiej zrezygnować ze słabej jakości paszy, warto też uwzględnić dodatkowe pasze, które są bogate w składniki mineralne. W żywieniu koni stosuje się dwa rodzaje pasz: objętościowe i treściwe, w skład tych pierwszych wchodzi między innymi trawa, siano i słoma, a w skład drugich mieszanki różnego rodzaju zbóż. Jeżeli chcielibyśmy zaliczyć wysłodki do któryś z tych dwóch rodzajów leżały by po środku, choć oficjalnie zaliczane są do pasz treściwych.
Czym w ogóle jest wysłodka?
Wysłodka buraczana jest produktem ubocznym przemysłu cukrowego, trzeba jednak uważać, bo tak jak większość produktów na rynku, wysłodka wysłodce nierówna. Wysłodka, która jest bezpośrednim odpadem z cukierni, sprzedawana najczęściej na tony jest smakowitą i wysokoenergetyczną paszą dla bydła, niekoniecznie dla koni. Dlatego zanim zajmiemy się tym tematem, musimy dobrze przeanalizować wszystkie rodzaje wysłodek, które są dostępne na rynku.
Z melasą lub bez
Melasa sprawia, że wysłodka staje się smaczniejsza i zmniejsza się ilość kurzu, jednak ma wadę. Wysłodki melasowane mają wysoki indeks glikemiczny, przez co po karmieniu dochodzi do znacznego wzrostu stężenia glukozy we krwi, co nie jest zdrowym skutkiem dla końskiego organizmu. Przyczynia się to do krótkotrwałego pobudzenia, problemów metabolicznych i otyłości. Bezpieczniejsze będzie wybranie wysłodki bez dodatku melasy.
moczenie wysłodki
Wysłodka buraczana jest paszą, którą w większych ilościach należy podawać w wersji moczonej. Jeżeli koń jedząc szybko suchą paszę będzie ją niedokładnie przeżuwać, może spowodować zatkanie lub zakrztuszenie zwierzęcia, ponieważ jest połknięta zanim zdąży pobrać potrzebną ilość płynu ze śliny.
Ogólne zalety stosowania wysłodki
- dodatkowe nawodnienie konia
Dzięki namaczaniu wysłodki koń spożywa dodatkową ilość płynów - ogólna poprawa zdrowia
Oczywiście jeżeli stosujemy dobrej jakości paszę, która ma wysoką zawartość witamin i minerałów. Ważne jest też w tym punkcie, żeby wybrać paszę bezmelasową, która ma niski indeks glikemiczny. Dodatkowo zawartość witamin z grupy B wspiera prawidłowe funkcjonowanie mikroflory jelitowej i reguluje proces trawienia. - włókno
Wysłodki buraczane są szybko fermentowalnym źródłem włókien. Koński organizm przekształca cukry strukturalne w użyteczną energię, dzięki czemu osiąga wiele korzyści. - dodatkowe ogrzewanie
Podczas fermentacji włókna koński organizm przekształcając cukry strukturalne w użyteczną energię, może wykorzystywać ją w celu ogrzania się. Bardzo ważne jest to w przypadku koni, które spędzają zimowy czas poza stajnią.
Kiedy szczególnie powinniśmy sięgnąć po wysłodki niemelasowane?
Polecane jest podawanie wysłodek buraczanych koniom, które słabo przybierają na wadze, mają problem z pobieraniem twardego pokarmu (może to być spowodowane problemami z uzębieniem, lub starością), dla koni z nadpobudliwością, problemami z metabolizmem oraz dla koni które nie powinny otrzymywać w diecie dużych ilości cukru.
Musimy jednak pamiętać o tym, że dieta konia powinna być zbilansowana, zawierać odpowiednie ilości witamin i minerałów, a zapotrzebowanie energetyczne powinno odpowiadać trybowi pracy. Musimy jednak pamiętać, że wysłodki dla koni nie mogą być jedynym pożywieniem, jakie podajemy zwierzęciu
Najnowsze komentarze