Jakie olejki eteryczne stosować zimą? Czy są skuteczne w walce z infekcją i przeziębieniem?
Infekcje oraz przeziębienie to coś, z czym zimą zmaga się wiele osób. Jednym z nieprzyjemnych objawów jest zablokowanie górnych dróg oddechowych, co utrudnia nawet oddychanie. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na udrożnienie nosa.
W przypadku ostrego nieżytu nie trzeba od razu sięgać po leki. Dobrze sprawdzą się praktykowane od dekad metody naszych mam i babć. Proponujemy aromaterapię, która wykorzystuje niesamowitą moc olejków eterycznych. Katar towarzyszący infekcjom i przeziębieniom szybko odejdzie w zapomnienie, a chory znowu odetchnie pełną piersią.
W jaki sposób działa aromaterapia?
Jak wspomniano wcześniej, aromaterapia polega na wykorzystaniu naturalnych właściwości olejków eterycznych. Są to substancje roślinne, które pozyskuje się podczas procesu destylacji. Stanowią esencję rośliny.. Mają niezwykle różnorodne zastosowanie – wykorzystuje się je podczas masażu, do łagodzenia bólu mięśni, a także do leczenia przeziębienia czy infekcji.
Istnieje wiele różnych olejków eterycznych, a każdy z nich wykazuje odmienne właściwości. Ich poznanie pozwala w pełni wykorzystać niezwykły potencjał roślin. Zimą warto szukać takich, które mają pozytywny wpływ na górne drogi oddechowe – łagodzą kaszel i ból gardła, a także rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając pozbycie się jej. Dobrej jakości olejki eteryczne kupisz na zielonysklep.com.
Aromaterapia w walce z przeziębieniem
Kiedy dopadnie nas przeziębienie lub infekcja, aromaterapia będzie doskonale uzupełniać leczenie. Olejki eteryczne działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jak już zaznaczono, pomagają w udrożnieniu nosa oraz zwalczaniu drobnoustrojów, które rozgościły się w naszym organizmie.
W tym celu można stosować jeden olejek lub zmieszać kilka rodzajów. Najważniejsze, by wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się zimą.
Jakie olejki eteryczne są najlepsze na zimę?
Utrudnione oddychanie, osłabiony zmysł węchu i smaku to dolegliwości, które mocno utrudniają życie. Radzimy sięgnąć po olejki, które działają antybakteryjnie, takie jak olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek miętowy lub olejek lawendowy:
- olejek eukaliptusowy to pierwsza pomoc przy różnego rodzaju infekcjach. Najlepiej stosować go w formie inhalacji, by mógł działać bezpośrednio na górne drogi oddechowe. Przyczynia się do większej produkcji śluzu, co z kolei ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Oprócz tego wspomaga odporność i działa antyseptycznie;
- olejek z drzewa herbacianego również wykazuje właściwości antybakteryjne i odkażające. Można stosować go także na skórę, ponieważ pomaga likwidować zmiany trądzikowe;
- olejek miętowy ma mocny zapach, dzięki czemu stosowany jest do udrażniania górnych dróg oddechowych. Wykazuje działanie antybakteryjne, wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Można wykorzystywać go do inhalacji, ale również do aromatyzacji oraz dezynfekcji powietrza w domu. Wystarczy podgrzać go w kominku aromaterapeutycznym lub dodać do nawilżacza powietrza, a nawet do worka odkurzacza;
- olejek lawendowy ma właściwości przeciwzapalne, a także uspokajające. Warto stosować go wieczorem, ponieważ nie tylko pomaga w pozbyciu się kataru, ale także ułatwia zasypianie, co nie jest takie łatwe, kiedy walczymy z infekcją.
Bezpieczne stosowanie olejków eterycznych w aromaterapii
Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie. Nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą oraz oczami. Podczas leczenia przeziębienia najlepiej używać ich w formie inhalacji lub dodać kilka kropel do kąpieli.
Aby przygotować domową parówkę, potrzebna jest miska z bardzo gorącą wodą, 1 lub 2 krople wybranego olejku eterycznego oraz ręcznik. Należy nachylić się nad miską i nakryć głowę tak, by aromatyczna para wodna nie miała dokąd ulecieć. Trzeba wytrzymać kilka minut – by uniknąć podrażnień, najlepiej zamknąć oczy!
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych?
Mimo że olejki eteryczne bardzo ułatwiają walkę z zimowymi infekcjami i przeziębieniem, trzeba podchodzić do nich ostrożnie. Istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania, w tym:
- ciąża i karmienie piersią;
- alergie;
- zbyt młody wiek (u dzieci należy stosować inhalacje bardzo ostrożnie, najlepiej po wcześniejszym kontakcie z lekarzem).
Zimą olejki eteryczne powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce. Stanowią duże wsparcie w leczeniu sezonowych chorób górnego układu oddechowego. Dobrze jest wiedzieć jakie rodzaje stosować, a także, w jaki sposób należy to robić.
Najnowsze komentarze