Dom seniora czy popełniam błąd oddając tam osobę starszą?

Czy starość może być spokojna i radosna? Owszem, choć ogólnie przyjęło się, że wiek starczy postrzegany jest jako wiek smutny, pełen niepokoju to jednak otaczając się właściwymi ludźmi jesteśmy w stanie sprawić, że nasza bliska osoba w starszym wieku może czuć się dobrze zaopiekowana. Bardzo często jednak bywa tak, że nie jesteśmy w stanie zaopiekować się naszymi bliskimi ze względu na swoje obowiązki na przykład pracę w pełnym wymiarze godzin i to bardzo często łącząc dwa etaty, a coraz ciężej jest znaleźć opiekunkę na pełen etat posiadającą przy tym odpowiednie kwalifikacje.

Mam poczucie winy, że umieszczam bliską osobę w domu seniora

W przypadku gdy sytuacja zmusi nas do umieszczenia bliskiej nam osoby w domu starości nie powinniśmy mieć do siebie pretensji. Niestety nawet jeżeli chcielibyśmy zajmować się starszą chorą osobą to nie posiadamy takich kwalifikacji i umiejętności, aby robić to w sposób prawidłowy. Bardzo często przez brak wiedzy jesteśmy w stanie zrobić starszej osobie większą krzywdę zamiast jej pomóc tak też bywa w przypadku złej pielęgnacji odleżyn. W przypadku gdy osoba w starszym wieku znajduje się w domu seniora ma zapewnioną całodobową opiekę, odpowiednie wyżywienie, a ponadto w zasięgu znajduje się lekarz czy pielęgniarka, którzy w razie potrzeby udzielą odpowiedniej pomocy.

Ponadto domy spokojnej starości oferują ćwiczenia z fizjoterapeutą, czy terapię zajęciową rozwijającą nie tylko umiejętności osób starszych, ale też poprawiające pamięć i koordynację ruchową. Jest to niezwykle istotne, aby senior spędzał aktywnie czas oraz jak najdłużej podtrzymywał swoją sprawność fizyczną, bowiem ma to wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie, a to z kolei ma wpływ na długość i jakość życia. Niestety w przypadku, gdy sami zajmujemy się bliską osobą, a równocześnie pracujemy to rzadko który senior sam zorganizuje sobie czas wolny. Najczęściej wygląda to tak, że cały ten czas spędza przed telewizorem, zaniedbuje posiłki czy też branie leków, a my po powrocie z pracy przytłoczeni obowiązkami codziennymi znów nie poświęcamy seniorowi zbyt wiele czasu. W domu seniora panuje przyjazna i miła atmosfera, wiele mieszkańców zaprzyjaźnia się ze sobą, bowiem w końcu mogą rozmawiać z innymi osobami w tym samym wieku. Niejednokrotnie po upływie czasu okazuje się, że senior woli mieszkać w domu spokojnej starości niż w swoim własnym domu.

Jak wybrać dobry dom seniora?

Dom seniora powinien spełniać określone kryteria. Ważne jest, aby budynek posiadał wszelkie udogodnienia dla podopiecznych takie jak barierki, oznaczenia, równą podłogę bez progów, a całość była utrzymana w jasnej i przyjemnej kolorystyce. Warto również sprawdzić jakie zajęcia dla seniorów i atrakcje oferuje dom opieki. Najważniejszą kwestią jest oczywiście personel. Aby poznać rzetelną opinię o domu seniora warto rozpytać znajomych być może ktoś z nich umieszczał tam kiedyś swojego bliskiego lub poczytać informacje na jego temat w internecie. Jeżeli chcesz zapoznać się z przykładową ofertą polecam odwiedzenie strony dom spokojnej starości Katowice Hotel Iskra.

Może Ci się również spodoba