Domowo hodowla jaszczurek

Jaszczurki to zwierzęta hodowlane w terrarium, można podzielić je na te, które się nadają dla początkowych hodowców, oraz te, które wymagają większe doświadczenie w opiece na tymi zwierzętami. Do grupy jaszczurek, które nie stawiają dużych problemów w hodowli, zalicza się agawa jaszczurka, gekon.

Agama brodata

Agama brodata to gad pochodzący z Australii, zamieszkujący tereny suche i stepowe. Osiągają długość 55 cm. Charakteryzują się najeżonymi łuskami, które przypominają brodę. Jaszczurki średni żyją nawet 12 lat. Jaszczurka jest łagodnego usposobienia, szybko się oswaja. Tego rodzaju jaszczurki można kupić za ok. 100 złotych, nie posiadają one dużych wymagań żywieniowych. Żywią się głównie małymi owadami (mole, muchy, szarańcze) oraz roślinnością (koniczyna, mniszek, babka lancetowata). Do hodowli jaszczurki agawy brodatej w warunkach domowych potrzebne będzie terrarium o wymiarach 120x80x80 centymetrów. Temperatura w terrarium powinna być zbliżona do tej panującej w naturalnym środowisku, w ciągu dnia 30-34około (40 stopni pod źródłem światła) oraz około 20-22 stopni w nocy.

Gekon lamparci

Kolejną propozycją jaszczurki dla początkujących hodowców jest gekon lamparci. Zwierzę to w naturalnych warunkach żyje obszarach między Iranem a Pakistanem. Cechą charakterystyczną tych gadów jest zróżnicowane ubarwienie, ruchome powieki, masywny ogon do magazynowania tłuszczu. Dzięki masywnego ogonowi gekon może nawet przez kilka miesięcy, jest to czynnik ułatwiający hodowlę. Gekon lamparci hodowlany w warunkach domowych jest łagodny i łatwo się oswaja. Koszt zakupu tego gatunku gekona wynosi zaledwie 100-200 złotych. Gekon lamparci prowadzi aktywność w porze nocnej. Gekon może żyć nawet 25 lat. Nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o warunki jego przechowywania, możemy go trzymać w terrarium 40x40x40 cm. Temperatura w terrarium w ciągu dnia powinna wynosić 30 stopni, a w nocy 18 stopni. Wilgotność środowiska powinna być umiarkowana.
Bez względu na gatunek jaszczurki, jaką zdecydujemy się hodować, musimy zadbać o optymalne warunki do jej życia, zapewnić bezpieczne terrarium, solidnie zbudowane.

 

Może Ci się również spodoba